سختی تحلیل

 بررسی و تحلیل کنش ها و عکس العمل های سیستم پیچیده ای در اندازه یک حکومت گسترده ی مقتدر به خودی خود کار سختی است و خیلی وقت ها به خطا می رود.چرا که سیستمی در این حد و در کل مدیریت کلان ، کمی بیشتر از منطق و چیرگی فکر بشر را می طلبد .خیلی از پارامترهایش سیال و گریزان و دور از دیدگاه هستند.به همین دلیل نسبت به رشته های علوم تجربی و مهندسی به مراتب در سطحی بالاتر جای می گیرد.
حالا چه برسد به اینکه حکومتش ، حکومتی ایرانی باشد که درهم ریختگی در آن فوران می کند. به عنوان یک مثال کوچک خنده دارش می شود از فیلترینگ در اینترنت نام برد.
 اگر کسی جریانات بعد از انتخابات را از ابتدا دنبال کرده باشد متوجه می شود که یکی از سایتهایی که در هدایت و تحریک معترضین نقش بزرگی را ایفا می کرد سایت کلمه وبسایت رسمی آقای موسوی بود.اکثر منابع به گفته ها و بیانیه ها و تحلیل ها و اخبار این سایت استناد می کردند.اما اکنون در کمال تعجب همگان و حتی خود طیف سبز می بینیم که این پایگاه خبری رفع فیلتر شده.مساله ای که به ندرت مشاهده می شود.
 پس علی القاعده  سایتهایی مثل آی طنز ،آینده ،پارسینه ، سحام نیوز و... نیز باید رفع فیلتر شوند. که اولی تقریبا هیچ ربطی به جریانات اخیر نداشته و دومی هم همیشه موضعی تقریبا متعادل گرفته و اکثرا به رویه ای قانونی و منطقی معتقد بوده.
ولی می بینیم که اینچنین نمی شود. شبیه این قضیه را  در بحث آزادی هم می بینیم. در یک موردی شما به قدری آزادی می بینی که خط قرمز حلال و حرام قطعی دین را هم طی می کند! و درجایی دیگر بی دلیل و از روی کج سلیقگی آزادی را محدود و دربند.
تحلیل در ایران واقعا سخت است.ارگان ها و مراکز نفوذ مختلف ، موازی کاری ها ، اعمال سلایق در تصمیم ها ، پایبندی پایین به قانون ، همه و همه تحلیل شرایط ایران را پیچیده و سخت می کند.
نوشته ام که تمام شد سایت کلمه را رفرش کردم.دوباره فیلتر شده!

/ 1 نظر / 13 بازدید
روح اله رياضي

به نظر می رسد اینترنت شما مشکل داشته.و یا شاید مسوول مربوطه اشتباهی دستش رفته روی یک کلید با محتوای مطلب قبلتان هم موافقم البته اگر اسلامی و عقلانیش را ببینیم نباید صرفا این مناظره ها شماتیک و خیالی باشد.بلکه باید به وادی عمل و حساب کشی هم برسد.البته همینش هم در این فضای وانفسا غنیمته تا چه شود...