افزایش جمعیت اشتباه است نه برنامه ی قبلی!(از منظر منابع آب)

 همیشه از اعتراف به اشتباه و عذرخواهی حاکمان و مدیران خوشحال می شوم چرا که نشان دهنده ی دید باز و عدم تعصب می باشد. اما اعتراف به اشتباه رهبری در سخنان اخیرشان چندان دلنشین نبود.
من متخصص آمار یا مدیریت دولتی یا علوم سیاسی نیستم ولی در حیطه رشته ی خودم می توانم ادعا کنم که افزایش جمعیت در وضعیت فعلی یک اشتباه است . برخلاف داشته های موجود است.
هرکس که کمی اهل روزنامه خواندن باشد می داند که جهان امروز به بحران آب دچار است .عواملی چون افزایش جمیعت جهان ، مصرف گرایی ، صنعتی شدن ، گرمایش جهانی و تغییر اقلیم باعث بروز چنین مشکلی شده است.
در این وضعیت کشورها  از لحاظ منابع آبی به ترتیب به سه دسته ی بحرانی ، نزدیک به بحران و به دور از بحران تقسیم می شوند.
کشور ایران یک کشور گرم و خشک است که یک سوم آن را بیابان تشکیل می دهد و  در این دسته بندی در دسته ی نزدیک به بحران و لب مرز قرار دارد.
سهم هر ایرانی با جمعیت فعلی در حال حاضر در حدود 1800 متر مکعب در سال است .
حال اگر منابع آبی  کم نشوند که با توجه به گرمایش زمین و تغییر اقلیم احتمال آن زیاد هم هست با افزایش دوبرابری جمعیت که در صحبت های سران نظام تکرار می شود سرانه ی سهم هر ایرانی تبدیل به 900 تا 1000 متر مکعب در سال می شود که به معنی بحران جدی است.
از سوی دیگر پراکندگی بارندگی و منابع آبی در کشور به هیچ وجه موزون و برابر نیست .در حالی که رشد جمعیت تا به حال به ناموزونی منابع آب نبوده و این خود بحران آبی را شدیدتر می کند.
طرح های انتقال آب سرشاخه های کارون به بیابان ها و نمکزارها که بدون تایید حتی یک مقاله ی علمی و با لابی گری های ذینفعان به انجام می رسد خود گواهی بر وجود بحران آبی حتی در شرایط فعلی است.

جمع بندی : اگر ادعا می کنیم که توان اداره ی بیکاری ،مسکن ، ازدواج ، اعتیاد ، فساد و... جمعیت فعلی و حتی دوبرابری اش را داریم با هیج تحلیلی نمی توانیم ادعا کنیم که منابع آبی کشورمان کشش این همه افزایش جمعیت را داشته باشد.تنها در صورتی که مانند کشورهای حاشیه خلیج فارس وارد کننده عمده ی آب واقعی یا آب مجازی باشیم افزایش جمعیت ما را دچار بحران های آبی و زیست محیطی نمی کند.

/ 4 نظر / 40 بازدید
سرطان ذهن

سلام من هم خوشحال می شوم. به نظر من غیر از غلط بودن سیاست جدید طرز اراءه آن هم غلط است. سیاست کنترل جمعیت با هماهنگی مقامات ارشد بود اما این بدنه کارشناس-کارگزار بود که آن را اجرا می کرد. اما در این سیاست جدید با اعلام و اصرار رهبر بر یک سیاست عملا باب اظهار نظر مخالف در فضای رسمی در مورد آن بسته می شود. این باعث می شود یک سیاست درست هم بد اجرا شود چه رسد به یک سیاست غلط.

علی

هر انکس که دندان دهد اب هم دهد تحقیقاتت بدرد خودت میخوره بزار در کوزه ابشو بخور

ترنم چماق

سلام تقریبا تمامی مطالب این صفحه وبلاگتون رو خوندم بعضی هاش به نظرم خیلی خوب بود ولی در رابطه با این پست موافق نیستم چون با توجه به اقلیم در ایران چیزی به نام بحران آب وجود ندارد و قطعا نخواهد داشت اگر درست مصرف کنیم و تبدیل به بحرانش نکنیم ...در ثانی وجود آب باعث ثبات یک کشور نیست بلکه وجود نیروی جوان آماده رزم باعث دفاع از مرزهای یک کشور است ...فتامل

سرطان ذهن

سلام. آقا من پنج ماهه میام اینجا این پست رو می خونم. دیگه کامل یاد گرفتمش. حفظ حفظم. میشه یه پست جدید بزارین؟