نظریه ی تکامل و نقد نظر مرحوم مشکینی

چند وقت پیش تورجان١ بیوگرافی مرحوم مشکینی را نوشته بود.بخش جالب اش برای من موضوع کتاب شهید جاوید و نظر مرحوم مشکینی (رحمة الله علیه) پیرامون نظریه تکامل داروین و اشارات قرآن کریم پیرامون این موضوع بود.
در مورد نظریه ی داروین (که همیشه در حد یک نظریه یا حتی کم تر باقی ماند) گویا ایشان به استناد به آیاتی که در آن به خلقت انسان اشاره می کند و اینکه ملائکه پس از خلقت بشر به خداوند عرضه می کنند که می خواهی کسی را بیافرینی که در زمین فساد کند و خون ها بریزد؟!٢  به این نتیجه رسیده اند که چون فرشتگان از خوی فساد و خون ریزی انسان خبر داشته اند پس احتمالا موجوداتی شبیه به انسان در روی زمین وجود داشته اند که فرشتگان با دیدن روحیات آن ها از خلقت انسانی این چنین واهمه پیدا کردند.پس قرآن کریم نیز به این نظریه اشاراتی داشته است.
اما موضوعی که در اینجا نادیده گرفته می شود این است که فرشتگان و در کل مجردات در عالم زمان و مکان نیستند که حالا تجربه ی گذشته و پیش گویی آینده را داشته باشند.هرچه که هست حال و اصل و معناست.فرشتگان براساس ذاتشان قرار نیست چیزی را تجربه کنند که مثلا بگویند چهار سال پیش موجودی شبیه به این مخلوق بر روی زمین بوده پس این هم به قتل و  خون ریزی رو می آورد! بلکه فرشتگان چون معنا و باطن امور را می بینند با نظر در ذات بشر پی به این امر برده اند که بلاشک موجودی فاسد و خون ریز خواهد بود و بدین وسیله چنین قضاوتی در مورد بشر داشته اند و چنین تفسیری از قرآن کریم پیرامون نظریه ی تکامل صحیح به نظر نمی رسد.


١. http://tourjan.com/?p=2405

٢. سوره بقره آیه ٣٠ :

و چون پروردگارت به فرشتگان گفت: من در زمین خلیفه‌اى مى آفرینم، گفتند: آیا کسى را مى‌آفرینى که در آنجا فساد کند و خونها بریزد، و حال آنکه ما به ستایش تو تسبیح مى‌گوییم و تو را تقدیس مى کنیم؟ گفت: من آن دانم که شما نمى‌دانید.


پ.ن : این یادداشت را فقط جهت یاد استاد عزیز آقای حکیم نوشتم که نظریه ی تکامل و نقد آن را کامل شرح دادند . این مطلب هم برداشتی از صحبت های ایشان بود.

/ 4 نظر / 4 بازدید
ماشا

سلام دوست من. از مطلبت استفاده کردم و مفید بود. به روزم و منتظر دیدارت.

کمال

سلام دوست عزیز تو گوگل در مورد تکامل سرچ کردم و به وبلاگ شما رسیدم عرضم خدمت جنابتان کاری به این نداریم آیت الله مشکینی چه گفته خدا بیامرز یا این که مکارم شیرازی و طباطبایی چه ها گفتن مسلما هر کی نظر شخصی خودشو گفته و همشون هم نظراتشون با هم فرق داره اما در مورد تکامل ما باید اینطور به قضیه نگاه کنیم که این قضیه اثبات شدست توسط دیرین شناسان و انسان ها نسل های قبل از خودشون داشتن که البته منقرض شدن این حرف شما مثل حرف اسقف های کلیسا می مونه که می گفتن زمین دور خورشید نمی چرخه و این کل جهانه که دور زمین می چرخه و به همین خاطر حتی می خواستن گالیله رو اعدام کنن اما الآن واسه همه قطعیه که زین و چند سیاره ی دیگه دور خورشید می چرخن و زمین مرکز جهان نیست دوست دارم بیشتر در این مورد بحث کنیم خوشحالم از آشنایتون

محمد

سلام اشتباه نکن، ملیون ها سال نیست که کروکدیل ها کروکدیل هستند! در مورد انسان خردمند( یعنی خودمون) تخمین زده شده که 200 هزار سال پیش در آفرقا بوجود آمدند. اما از کجای می دونی که میلیون ها سال است که میمون همان میمون است؟ تاریخ مدون حداکثر از 7 هزار سال پیش وجود دارد. اگر چه اگر هم میمون میلیون ها سال همان میمون بماند نظریه تکامل رد نمیشه، چون همه چیز به تغییر شرایط محیطی بستگی داره. و باید اضافه کنم که این نظریه تایید نشده. اصولا نظریه های تجربی هیچ وقت تایید نمی شوند. بلکه باید بگوییم با توجه به آنکه تا کنون شاهدی برای نقض آن دیده نشده که هیچ تمام تلاش ها در رد آن به استحکام آن انجامیده، تا امروز پذیرفته شده است. البته همه آن را قبول ندارند اما آنها نظریه بهتری هم سراغ ندارند. در کل این نظریه با مباحث دینی همه در نضاد نیست( به نظر من) موفق باشی

غریب

آقا سلام ... حل شما خوبه ؟ آقا من یه سری دلایل عقلی و منطقی از قرآن میخوام در رد نظریه ی داروین ... میتونید کمکم کنید ؟