کیفیت رای

اگر عقل و شرع را ملاک انتخاب قرار دهیم ، کیفیت رای از کمیت آن مهم تر است. کمیت به این معنا که چه کسی و چه تعداد رای بیاورد و کیفیت اینکه یک فرد چگونه و از چه روشی رای بیاورد و مردم به چه علت و انگیزه ای به وی رای بدهند.  همه یک رای دارند  و در ظاهر بیشتر از یک رای نمی توانند  تاثیر بگذارند اما در پیشگاه عقل و شرع ارزش هر رای متفاوت است.

مثلا افرادی به جلیلی  از روی ظاهربینی رای بدهند.این رای کیفیت بالایی نخواهد داشت .تبسم ایمانی ، جای مهر ، پیراهن روی شلوار ، ریش سنگین ، یکی در میان در جملات از حضرت آقا گفتن و...

رایی که از روی ظاهربینی داده شود کیفیت چندانی ندارد و آسیب ها و عواقب احتمالی در پی دارد.

اگر فردی به سبب اینکه روحانی با اصلاح طلب هاست و به این دلیل به وی رای بدهد که رای به وی سبب تضعیف نظام و رهبری می شود این رای از لحاظ کیفی پایین است و تبعاتی شبیه آنچه در سال 88 شاهد بودیم در پی دارد.

آرایی که به صرف تعریف یک شخصیت ( هاشمی ، خاتمی ، مصباح ، کریمی و...)  از یک فرد باشند آرای کیفی ضعیف و نشان دهنده آگاهی و شعور سیاسی پایین و تنبلی می باشند . تعاریف شخصیت ها فقط می تواند امتیاز و زینتی برای انتخاب یک فرد باشد نه ملاک تشخیص رییس جمهور.

آرایی که به سبب یک مورد اجرایی خاص(50 هزار تومان پول نقد ، حذف سربازی ، آزادی زندانیان سیاسی و...)  داده می شوند بی کیفیت اند.

همچنین آرایی که به صرف "نه " گفتن و رای نیاوردن کاندیدای رقیب باشد کیفی نیست وفاقد صداقت است چرا که انتخابات میدان جنگ نیست که حتی برای شکست دشمن حاضر به پشتیبانی از هر فردی شویم.تمام کاندیداها نشان دهنده طیفی از مردم هستند.

/ 3 نظر / 36 بازدید
arash

سلام دوست گلم خوبي ؟ منم آپم خوشحال ميشم از وبلاگم ديدن کنيد../ ‌ ‌‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌‌

نجوا

فکر میکنم اگه واقعا واقعا میخواستم رأی کاملا! با کیفیت بدم، باید اصلن رأی نمیدادم. بس که میتونستم به هرکدوم ایراد اساسی ای وارد کنم که رأی خودم رو بزنم.

روح اله ریاضی

دست ما کوتاه و خرما بر نخیل