تقابل اسلام و دموکراسی

اینها را با عجله در جواب نوشته اقلیت بی حقوق وبلاگ دغدغه ها نوشتم :
جمهوری اسلامی ، دموکراتیک نیست.این یک گزاره ی واضح است.از اول هم بنیانگذاران اش همچین قراری با کسی نداشتند. دموکراسی و اسلام دو اصل متنافر از هم هستند.
لااقل تا الان که بدین گونه بوده.دموکراتیک ترین بخش های نظام که مجلس و ریاست جمهوری باشند اکثر لوازم و پارامترهای دموکراسی را ندارند.
جمهوری اسلامی نهایتا انتخاب های دموکراتیکی داشته ولی هیچ وقت و در هیچ دوره ای روند و عملکردی دموکراتیک گونه نداشته.هیچ گاه هم در این جهت علاقه ای از خود بروز نداده.(به نظر این حقیر خرده کارهای دولت دوم خرداد نافی آرمان های جمهوری اسلامی و حرکتی شبه براندازانه تلقی می شود.).چندین اصل از اصول قانون اساسی صراحتا در تقابل دموکراسی هستند.پس فکر نکنیم که جمهوری اسلامی در این زمینه قرار بوده مسیری را طی کند که در حال حاضر طی نکرده.
چند سوال :
آیا اگر حجاب اجباری برداشته شود دیگر مشکلی نیست؟ آیا همان گروه اقلیت خواهان آزادی کامل روابط دختر و پسر و همجنس بازها ، آزادی شرب خمر ، بازگشت خواننده های خارج نشین(این یکی را علنی از میرحسین در دانشگاه خواستند) ، لغو سنگسار و اعدام و شلاق ، عدم حمایت از فلسطین و حزب الله و ... در پله های بعدی نیستند؟
آیا قبول نداری که اگر جمهوری اسلامی یک قدم به عقب برود، باید تا آخرین قدم عقب نشینی کند؟
شما راه حلی سراغ داری که نه سیخ بسوزد نه کباب؟
اقلیت به قول شما تاثیرگزار یعنی اقلیتی که تفکری خلاف جمهوری اسلامی دارد.پس یعنی برانداز است.چه حالا خوش اخلاق و نرم خو باشد مانند نهضت آزادی چه وحشی و مسلح باشد مانند منافقین.چگونه انتظار دادن حق و حقوق توسط نظام به آنها را دارید؟
این یک طرف ماجراست.کشورهایی مانند ایران با این تنوع کم نظیر قومیت و فرهنگ هیچ وقت طعم یک دموکراسی واقعی یکپارچه را نخواهند چشید.
مگر حالا ترکیه خیلی به حقوق اقلیت پایبند است؟ تازه ترکیه ای بدون آرمان و ارزش هایی همانند نظام ما.شاید زمانی فرا برسد که کشورهایی مانند ما به نظامی فدرال فکر کنند.
بحث پیشینه فرهنگی و تاریخی برای گذار به دموکراسی هم باشد برای وقتی دیگر

/ 7 نظر / 21 بازدید
محسن

سلام. ممنونم از خواندن و پاسخ نوشتن ات. مطلب من نیز بیشتر توصیف بود تا تجویز. این یادداشت شما هم چندان تغییری در مطلب من ایجاد نمی کرد و نه تنها پاسخ حساب نیست که موید است. من نیز همین را گفته ام و از جنبه ی عملی و شما خواسته اید تئوری اش را هم بگویید که به صورت تئوریک،‌جمهوری اسلامی بن بستی دیکتاتوری اقلیت است. و این شاید چیزی نباشد که مرحوم امام پیش از انقلاب وعده اش را به مردم داده بود.

محسن

نکته ی دیگر این تفکر مطلق گرایی است که می گوید اگر تفکری خلاف من داشتی پس برانداز هستی. همین تفکر است که دامنه ی بر اندازانش مدام در حال گسترش هستند و می بینیم که معیارهای ریزش آقایان روز به روز بیشتر و سخت تر و حلقه ی خودی ها روز به روز تنگ تر می شود و چیزی نمانده که دامنه ی اصل نظام به التزام عملی به رنگ عبای ولی فقیه هم برسد و مخالفین عبای مشکی رد صلاحیت شوند!

محسن

من در به کار نبردن واژگانی نظیر دموکراتیک و ... تعمد داشته ام. چرا که این واژگان رزرو شده هستند و در منظر خیلی ها، تکلیفشان معلوم است و کل محتوایش در یک پکیج ریخته شده و طعن و طرد یا پذیرفته می شود. تلاش کردم که محتوای پکیج را روی میز بگذارم و مساله را قابل فکر کردن کنم. من اصلا به این که جمهوری سلامی دموکراتیک هست یا نه کار ندارم. دموکراسی واژه ای است که از ذهن عینی من دور است. من اکثریت و اقلیت را می فهمم ومی چشم و می توانم باهاش مفهوم را مجسد و منتقل کنم. شما هم اگر با همان واژگان با من سخن بگویی، شاید تیغ سخنت این طوری که دم دموکراسی را می چیند، نتواند دم حرف های مرا بچیند!

محسن

کامنت اول به این شکل اصلاح می شود: سلام. ممنونم از خواندن و پاسخ نوشتن ات. مطلب من نیز بیشتر توصیف بود تا تجویز. این یادداشت شما هم چندان تغییری در مطلب من ایجاد نمی کرد و نه تنها پاسخ حساب نیست که موید است. من نیز همین را گفته ام و از جنبه ی عملی و شما خواسته اید تئوری اش را هم بگویید که به صورت تئوریک،‌جمهوری اسلامی بن بست دیکتاتوری اکثریت است. و این شاید چیزی نباشد که مرحوم امام پیش از انقلاب وعده اش را به مردم داده بود.

از شعار دادن تا بحث نظری فاصله هاست

توصیه می کنم "با عجله" هیچ وقت ننویسی.‏ شما نه دموکراسی را فهم کرده ای نه جمهوری اسلامی.‏ حرفهایی که نوشتی هم واقعا "عجله"ای و در پی "انفعال" است تا یک بحث نظری. مثلا "دموکراتیک ترین بخش های نظام که مجلس و ریاست جمهوری باشند اکثر لوازم و پارامترهای دموکراسی را ندارند." یک جمله ی متناقض در متناقض است. بهتره به جای تحلیل بدون "فکت" ؛ تقریر با "فکت" کنی...

یاسر

در اسلام محمد (ص) مخالفان حق اظهار رای نداشتند؟؟؟؟؟ پس ... در اسلام محمد (ص) اصلا ولش کن بابا شماها ذهنتون صلب و متعصبه جناب

یاسر

جناب ذهنت خیلی صلبه و تعصبت شدید و افراطی خدا رحم کنه مملکت دست شما ها نیفته ...