بدبختی سیاه

برای انجام یک  تحول عظیم اجتماعی نیاز به کودکانی است که انگیزه خود را از کهنه عقده ی کودکی و یادآوری  رنج پدرانشان به دست آورده اند. چیزی شبیه به همان طفل های در قنداق امام راحل (ره) . چیزی شبیه به بدبختی های سیاه «لنگستون هیوز» :

  • - بدبختی زمانی است که در می یابی بهترین دوستت اجازه دارد در استخر شنا کند اما تو اجازه نداری!
  • - بدبختی زمانی است که تو می توانی همه بچه های دیگر را در تاریکی ببینی اما آنها می گویند که نمی توانند ترا ببینند!
  • - بدبختی زمانی است که به تو یاد می دهند هندوانه را دوست نداشته باشی ، اما تو دوست داری!
  • - بدبختی زمانی است که برای اولین بار درک می کنی در خیلی از اصطلاحات بد ، کلمه «سیاه» به کار رفته است مثل «گربه سیاه» ، «لیست سیاه» ، « مهره ی سیاه» !
  • - بدبختی زمانی است که تنها مردی که توی اتوبوس پرت و پلا می گوید سیاه است!
  • - بدبختی زمانی است که تو قبل از آغاز سال نو به فروشگاه می روی و می بینی که بابانوئل سفیدپوست است!
  • - بدبختی زمانی است که تا شروع به بازی می کنی یکی شروع به شمردن می کند : یک و دو و سه و چهار کاکا سیاه به کنار!

 

 

پی نوشت : «لنگستون هیوز » در سال 1902 در آمریکا به دنیا آمد. به عنوان دریا نورد به کشورهای زیادی سفر کرد. اما قلبش و خانه اش در محله سیاه پوستان آمریکا «هارلم» بود. جایی که سالهای زیادی زندگی کرد. همدردی عمیق او با زندگی سیاه پوستان ، مضمون بیشتر شعرهایش را تشکیل می دهد که جوایز افتخارآمیز زیادی را نصیبش ساخت. در سال 1967 زمانی که سرگرم سرودن این کتاب بود ، جشم از جهان فروبست.لنگستون هیوز یکی از محبوب ترین چهره های ادبی سیاه پوست آمریکاست.

/ 2 نظر / 11 بازدید
علی

برای انجام یک تحول عظیم اجتماعی نیاز به کودکانی است که انگیزه خود را از کهنه عقده ی کودکی و یادآوری رنج پدرانشان به دست آورده اند... اینجوریشو دیگه نشنیده بودیم. مگه کودکان گرسنه آفریقایی عقده ای نیستند؟ پس چرا اون طرفا هیچ خبری نیست؟ از اون طرف، آمریکایی های قرن هیجده و نوزده چه عقده ای داشتند؟ (بر فرض که قبول کنیم اروپایی ها به خاطر دوران سلطه کلیسا عقده ای شده بودند) فکر کنم شما هم مثل خودم دانشجوی فنی هستی و گزاره هات درباره مسائل اجتماعی و علوم انسانی چیز جالبی از آب درنمیاد. خوب منم همین طوریم!

علی

با سلام قبل از هر پاسخ به انتقادی، یک بار دیگر نوشته خود را مرور کنید. شما یک گزاره مطرح کرده اید که به نظر من خیلی سست است. اولا فرموده اید که برای تحول اجتماعی نیاز به کودکان عقده ای است (خلاصه!) مقصود و منظور شما از تحول اجتماعی چیست؟ آیا انچه مثلا در سنگاپور یا مالزی یا کره جنوبی اتفاق افتاده در تعریف شما از تحول می گنجد؟ ثانیا چه تعریفی از "عقده" دارید؟ واضح است که تقریبا تمام کودکان دنیا در همه زمانها در دوران کودکی شان عقده هایی داشته اند و دارند (عقده به معنای عام آن). در این صورت گزاره شما درست است ولی هیچ نتیجه یا مفهوم خاصی را نمی رساند! ثالثا یک بار دیگر به جمله خود دقت کنید: کودکان اتیوپی چه نیاز اجتماعی دارند؟ در باب کامنت شما هم صحبت مفصلی دارم که ان شاالله اگر فرصت بود عرض خواهم کرد