با ضریب ٩/٠!

اینکه همیشه به تو بگویند که شکل گیری انسان و خصلت هایش وابسته به محیط و وراثت می باشد خیلی فرق دارد با اینکه تو این چیزها را با پوست و خون ات لمس کنی .از داشتن بعضی هاشان در حد مرگ افسرده و دل سرد شوی و از داشتن بعضی ها  آرام.
اینکه بفهمی تو مجموعه ای از رفتارها و شخصیت های پدر و مادر و برادر و عمو و دایی و خاله و دوستان ات هستی.
اینکه بعد از این همه مدت که فکر می کردی فلان رفتاری که داری حاصل تلاش و مراقبه ی خودت بوده و بعد روی سرت خراب می شود که نه! بابام جان! حلال زاده به دایی اش رفته!
اینکه می فهمی چقدر تو موجود وابسته ای بودی و خودت خبر نداشتی.
اینکه می فهمی تفاوتی که تا الان  از اطرافیان ات پیدا کردی واقعا بی مقدار است.
اینکه بفهمی این خصلت ها حاصل کار خودت نیست و شخصیت ات را خودت به وجود نیاوردی و تازه کلی برای خودت و این و آن فلسفه بافی می کردی که به این دلیل این طور کردم ، به این دلیل اینجوری شد!
جمع کن بساط خویش را!
جدیدا برای شناخت خودم از مهندسی معکوس استفاده می کنم.نگاه به اطرافیان و هم نشینان ام می کنم و خصلت هایی که قبلا برای عجیب می نمودند را به نحو احسن در خودم پیدا می کنم با ضریب ٩/٠ !
بعضا آن خصلت خیلی هم پیشرفته و امروزی و به قول معروف بومی سازی شده ولی پیچ در پیچی است که آخر به یک منزل می رسند. 
تا الان این همه جبر را درک نکرده بودم.
تا چه حدی با گیاه تفاوت داریم؟

/ 3 نظر / 20 بازدید
عطش شکن

ظالمانه ست

محمد باقر

به عنوان یک لطیفه می شود پذیرفت.اگر کسی دایی یا خاله نداشت حتماً یک موجود بی هویت میشد. من در بچه های خودم رفتار و علایق مشابه یا به قول شما با ضریب کمتر از یک می توانم ببینم منتهی فکر می کنم به خاطر حضور زیاد بچه ها با ما این موضوع اتفاق می افتد و اگر با کس دیگر از اول برخورد میکردند رفتار او را ممکن بود مورد توجه قرار دهند مطمئناً ما جوجه مرغ نیستیم که اولین نفر بعد از تولد را والدین خود بپنداریم و دیگران از عدم شباهت ما پی به عدم رابطه والد و مولود ما ببرند

کلبه دنج

اولا سلام علیکم و عید و نوروز و سیزده به در شما کلهم اجمعین مبارک باشد به اضافه جملات همیشگی آرزوهای خوب خوب مقتضی این ایام بهاریه. سپس عارضم به خدمتتان که، مهندسی معکوس خوب جواب می دهدو قبول. فقط باید حسابی توجه کرد که آن آدم یک نفر دیگر است با شرایط و پدیده ها و تجارب و زندگی و گذشته خود ِ منحصر به فردش. بنابراین اگر فلان کار یا رفتار را انجام داد و به فلان نتیجه رسید، لزوما بنده نوعی با طی همان مسیر به آن نتیجه نخواهم رسید. هرچند می دانم این ها را می دانید، از آن ضرایب و لفظ مهندسی معکوس و بومی سازی و "تا چه حدی" بر می آید که واقف به موارد مطروحه هستید و فقط خواستم عرض کنم که پست تان را هم خوانده ام لابد.