آبیاری و نظرات غیر کارشناسی

جناب رییس جمهور نظر داده اند که باید به هر نفر هزارمتر زمین بدهیم بیاید زندگی بکند . هشتصد مترش را هم باغچه سبزیجات و صیفی جات و سیب زمینی ، پیاز بکارد ، خرج خودش را در بیاورد!
این جور صحبت کردن غیرکارشناسی فقط مربوط به راس مملکت نیست ، سابقه ای بس طولانی دارد. حالا ایشان با یک اعتماد به نفس اعصاب خرد کنی حرف می زند ، بماند!
  این روز ها در فضای رسانه خیلی در مورد آبیاری نوین ، خشکسالی و اینها صحبت می شود. شما که می شنوید خیلی جوگیر نشوید.
چند نکته ای را از بنده ی آبیاری خوانده بشنوید :

1. طراحی آبیاری تحت فشار برای یک مزرعه یک کار کاملا تخصصی است . بنده و  نود درصد هم دانشکده ای های بنده به سختی می توانیم طراحی درست و دقیقی داشته باشیم. نیاز به تجربه ، مدرک تخصصی و... دارد.در بعضی جاها می بینی لوله فروشی ها هم طراحی و اجرای سیستم تحت فشار انجام می دهند!
2. انتخاب نوع آبیاری چه سنتی چه نوین هم یک کار کاملا تخصصی است . مزرعه به مزرعه ، طرح به طرح تفاوت دارد. معیارهای  آب و هوایی ، کیفیت آب ، الگوی کشت ، صرفه اقتصادی ، امنیتی ، فرهنگی و... دارد. در ذهن عموم دارند اینچنین القا می کنند که در همه جا آبیاری تحت فشار ارجحیت دارد.غلط می گویند.
3. به عوامل گوناگون از جمله قطعات با کیفیت پایین و خدمات ضعیف پس از فروش ، اجرا و بهره برداری از سیستم های نوین آبیاری در مقایسه با کشورهای پیشرفته بهره وری مطلوبی ندارد.
4. اگر هم یک منطقه تمام معیارهای آبیاری تحت فشار را بدست آورد و خوب هم اجرا شد.این به معنی بالا رفتن سطح زیر کشت نیست. چرا که آب محدود است .در بعضی طرح ها با اجرای آبیاری تحت فشار سطح زیر کشت را هم بالا برده اند و نتایج بدی مثل پایین رفتن آبهای زیرزمینی را دیده اند ولی انگار می خواهند دوباره تکرار کنند.نمونه اش در بالا ذکر شد. گیاه یک مقدار مشخصی آّب جهت رشد می خواهد حالا با به هر روشی هم آبیاری کنی باز همان نیاز را دارد.یک مقدار آب هم جهت شستن املاح از منطقه ریشه نیاز دارد.پس سطح زیر کشت را نمی توانی بی رویه بالا ببری.
5. بعضی وقت ها یک دفعه اخبار مربوط به خشکسالی در یک منطقه ای خیلی زیاد می شود .بعضی هایش سیاسی و مصلحتی است. می خواهند فضا سازی کنند بیشتر.
6. انتقال آب از یک حوضه آبریز به یک حوضه ی دیگر جهت شرب شاید توجیه داشته باشد (که ندارد!) ولی جهت آبیاری یک کار اشتباه و مخرب است و بیشتر تحت فشار یک عده سود جو است.
7. اینکه مردم خودشان تولید داشته باشند چیز خوبی است ولی در مناطقی که بارندگی کافی است و کشت دیم انجام می شود نه در کشور ما. در جهان از آب حمام و آشپزخانه و لباسشویی دارند برای آبیاری فضای سبزشان استفاده می کنند چون آب قابل استفاده خیلی محدود است.
عبارت gray water  را گوگل بکنید بهتر متوجه می شوید. 

لینک مطلب در سایت خبری دادنا +

/ 2 نظر / 22 بازدید
پژواک

آیا موافق اجرایی شدن طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها هستید؟ جهت شرکت در این نظرسنجی به آدرس زیر مراجعه نمایید: pejvaknews.ir

عبدالرحمان

سلام. یک سوال داشتم خدمت در چند سال آینده با پدرم قصد داریم یک باغ کوچک (حدود ۲۰۰۰ متر) درست کنیم کلا برای طراحی باغ باید از کجا شروع کنیم و به چه کسی مراجعه کنیم. منظور چیدمان درخت‌ها و طراحی و همچنین سیستم‌های آبیاری و ... من خودم آدم فنی هستم ولی همان طور که خودتان فرمودید موضوع تخصصی است. با تشکر فراوان