روحیه ی کار کردن

یکی از مصادیق سهم مردم از وضعیت کشور ، روحیه ی ایرانی هاست.
روحیه ی کار کردن شان.نمی دانم تا چه حد کارشناسی است و مطلب علمی ای در این رابطه نخوانده ام ولی از شنیدن تجربیات اهل کار و تولید و هم نشینی با کارمندان و کارگران به این نتیجه رسیده ام که ما ایرانی ها دست و دل مان به کار نمی رود.
نیروی کار ارزان و کم توقع همیشه برای هر پروژه یک مزیت فوق العاده خوب محسوب می شود. شاید عده ای این ایراد را وارد کنند که به علت مدیریت بد و غیرکارشناسی نیروی انسانی خسته و فرسوده شده و توان کاری لازم را ندارند.تفریح ندارد ، دل خوشی ندارد و از این جور حرف ها. ولی بنده این را همه ی علت نمی دانم.اول اینکه باید ببینیم چه مقدار از ظرفیت نیروی انسانی مان را تا به حال استفاده کرده ایم.
واقعا همان برنامه ریزی که انجام داده ایم را چه مقدار پیش برده ایم؟ چه قدر زحمت کشیدیم و عرق ریختیم؟ اگر نتیجه نداده آیا واقعا فقط مشکل از برنامه بوده؟ اهمال در کار نقشی نداشته؟
دانش ، آگاهی و مهارت سهم شان غیر قابل انکار. ولی وقتی نیروی شما روحیه اش را ندارد ، انگیزه اش را ندارد.دل اش برای کار نمی سوزد.نتیجه ی برنامه ریزی در بهترین حالت یک چیز معمولی در می آید و با بازدهی مطلوب هنوز فاصله دارد.
 دوما نقیض اش همین برادران محترم افاغنه و بنگالی هستند که در همین جا کار می کنند.
پر تلاش و کم توقع.مگر شرایط آن ها چه تفاوتی با کارگر ایرانی دارد؟
یا ژاپنی ها کار را عبادت و محل کار را معبد می دانند،اگر مرد اضافه کاری انجام دهد و دیرتر به منزل بیاید، زن ژاپنی مانند زن ایرانی برخورد نمی کند.بلکه همسرش را به شکل یک قهرمان ملی می بیند و حسابی به همسرش دل گرمی می دهد.
نقیض دیگرش هم برادران عرب هم استانی هستند. اصولا کار را عار می دانند و هرطور و به هر صورتی که شده در هر اداره و سازمانی مشغول عملیات پیچاندن یا ماسمالیزاسیون هستند.(البته جسارت نباشد. نسبی است و در کل عرض کردم)


پ.ن :توضیح اینکه قبل از نام گذاری سال جدید  این یادداشت را در ادامه یادداشت (سهم ما چقدر است؟ +) خواستم بنویسم که نشد.

مطالب مرتبط : سنت نام گذاری سال ها (موسی وار)
+
                    آیا همت و کار مضاعف بهترین نسخه است؟(سی و یک شب) + 
                    بخش دوم 
+

/ 0 نظر / 5 بازدید